Ayvalık Plajları, Koylar ve Sahiller

Güneş, kum ve denizin keyfini çıkararak stresten arınabilir, dinlenebilir ve eğlenebilirsiniz.

Ayvalık ve çevresi Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan harika bir tatil bölgesidir. Burada muhteşem koylar, plajlar ve doğal güzellikler bulunmaktadır. İşte Ayvalık ve çevresindeki bazı popüler koylar ve plajlar hakkında genel bilgiler:

Sarımsaklı Plajı: Doğanın Sımsıcak Kucaklaştığı Cennet Köşesi

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’ın en gözde plajları arasında kendine özgü bir yer edinmiştir. Benzersiz güzellikteki 7 kilometrelik sahil şeridi ve 100 metre civarındaki genişliğiyle Sarımsaklı Plajı, adeta ziyaretçilerini büyülemektedir. Rüzgârın serin nefesi ve sakin sularıyla ruhunuzu dinlendiren bir atmosfer sunmaktadır.

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’a sadece 8 km uzaklıkta olup, Ayvalık’tan araçla veya 15 dakikada bir hareket eden dolmuş seferleriyle Sarımsaklı Plajı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İmbat rüzgârının etkisiyle serin bir havaya sahip olan Sarımsaklı Plajı, mavi bayraklı plajlardan biridir. Plaj, uzun ve son derece temiz kumsala sahiptir. Suyun berraklığıyla gözlerinizi kamaştıran plajın sığ sularında yüzmenin keyfi bir başkadır. İnce kumlu zemin ise suyun içinde adeta ayaklarınızı okşar. Sarımsaklı Plajı’nı unutulmaz bir tatil destinasyonu haline getiren özelliklerin başında gelir.

Sarımsaklı Plajı’nın tertemiz denizi ve kumsalıyla buluşacağınız tatiliniz için Sarımsaklı Otelleri sayfasındaki oteller listesini inceleyebilirsiniz.

Badavut Plajı: İncecik Altın Renkli Kumsal

Badavut Koyu, Ayvalık’ın en sakin ve nezih plajlarından biridir. Plajın diğer adı olan Badavut Plajı, Sarımsaklı bölgesinin batısında yer alır ve kalabalıktan uzakta bir tatil imkanı sunuyor. Yaklaşık 2 km uzunluğundaki bu plaj oldukça temiz ve incecik altın renkli kumları ile ünlüdür.

Plajın denizi oldukça berrak ve sığdır, incecik kumları ile deniz keyfi yapmak için ideal bir yerdir. Deniz suyu genellikle soğuk olmasına rağmen yaz aylarında sıcaklığı artar. 

Badavut Koyu’nun sakinliği ve temizliği, doğal güzellikleriyle birleşerek unutulmaz bir tatil fırsatı sunuyor.

Altınova Plajı: Doğanın Sessiz Şaheseri

Altınova Sahili, huzur dolu bir tatil için ideal olan güzel ve sakin bir tatil beldesidir. Uzun ve geniş kumsalıyla düz bir ova üzerine kurulmuş ve misafirlerine büyüleyici bir deneyim sunmaktadır. 

Altınova Sahili, temiz ve sığ deniziyle dikkat çeker. Sahil şeridi granit kayalarıyla kaplı incecik kumlardan oluşur ve son derece temizdir. Bu huzur dolu beldenin bir köprüyle bağlı olduğu kum adası bulunmaktadır. İlk kurulduğu zamanlarda yel değirmeni bölgesi olduğu için Ayazmend olarak adlandırılan sahil, Cumhuriyet sonrasında Atatürk’ün sarı buğday başaklarından esinlenerek Altınova olarak anılmaya başlanmıştır. Altınova Sahili’nde, muhteşem gün batımının eşsiz manzarasını izleyebilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Altınova Sahili, doğanın sessiz şaheseri olarak bilinir. Sakinliği, temizliği ve eşsiz manzaralarıyla unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor.

Paşa Koyu : Huzuru Çam Kokularıyla Buluşturan Cennet Köşe

Paşa Koyu, çam ağaçlarıyla çevrili en güzel koylardan biri olarak göze çarpmaktadır. Doğanın sarmaladığı bu muhteşem koy, güzel çam kokuları, berrak denizi ve sessizliğiyle ruhunuzu dinlendirecek bir atmosfere sahip.

Kamp alanına yakın ve merkeze sadece 5 km uzaklıkta konumlanmış. Paşa Koyu’nda gün batımında balıkçı teknelerinin avlanma sahnelerini izlemek ise unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Sakin bir ortamda yer alan Paşa Koyu, sığ denizi ve incecik kumlarıyla tam anlamıyla bir Ayvalık koyudur. Denizin berraklığı göz kamaştırırken, çam ağaçlarının yarattığı havası ise şifalı bir etki sunar. Burada denize girerek serinlemenin keyfini çıkarabilir veya sahilin huzur dolu atmosferinde güneşlenebilirsiniz.

Paşa Koyu, doğal güzellikleri ve dinginliğiyle ruhunuzu besleyen bir kaçamak noktasıdır. Burada zamanın durduğunu hissedecek ve günlük hayatın stresinden uzaklaşacaksınız.

Cunda Adası Plajları: 

Ayvalık’a bağlı olan Cunda Adası, çevresinde birçok güzel plaj barındırır. Cunda Adası’nın arka deniz bölgesinde yer alan özel beachler özellikle Cunda Adası Otelleri‘nde konaklayan misafirler için tercih noktasıdır. 

Pateriça Koyu: Huzurun Kucakladığı Sessiz Bir Cennet

Pateriça Koyu, Alibey Adası olarak da bilinen Cunda Adası’nın kuzeyinde yer alan bir güzelliktir. Ulaşımının zor olması sebebiyle sakinliğiyle ön plana çıkar.

Cunda Adası merkezinden arabayla yaklaşık yarım saat süren bir yolculukla ulaşılabilir. Yol, bozuk ve topraklı olmakla birlikte araçlar sahil kenarına yakın bir noktada park edilebilir. 

Huzurun hâkim olduğu Pateriça Koyu, geçmişte korsanların günahlarından arınmak için ziyaret ettiği Agios Yorgis Manastırı’na ev sahipliği yapmaktadır. Denizi sığdır ve giriş kısmı hafif taşlık olsa da beş metre ilerledikten sonra tamamen kumla kaplıdır. Bölgede çeşitli koylar bulunmaktadır ve 1. ve 2. Köy olarak adlandırılan bölgelerde plajlar bulunmakta.

Pateriça Koyu, huzur dolu atmosferi ve doğal güzellikleriyle göz kamaştıran bir cennettir. Sakinliği ve ulaşımının zorluğu sebebiyle kalabalıktan uzak bir deneyim sunar. Burada denizin tadını çıkarabilir, güneşin altında dinlenebilir ve doğanın kollarında huzur dolu anlara şahitlik edebilirsiniz.

Bıyıklı Beach : Tabiat parkı içerisinde bulunan beach, yeşilin ve mavi denizin muhteşem uyumuna sahip bir beachtir.

Kesebir Beach : Sıcak Kumların Büyüsüne Kapılın

Cunda Adası’ndaki nadir kumlu plajlardan biri olan Kesebir Beach, mükemmel konumu ve sunduğu olanaklarla öne çıkan bir tatil noktasıdır. Adaya yakın olması ve otopark sorunu yaşanmaması, ziyaretçilerin tercih etmesinde etkili olan faktörlerdir. Özellikle güneyden esen rüzgarların azaldığı zamanlarda, sakin ve keyifli bir plaj deneyimi sunar.

Kesebir Beach, altın sarısı kumsalları ve berrak, sığ deniziyle huzurlu bir deniz tatili geçirmek isteyenler için ideal bir seçenektir. Cunda Adası merkezine sadece 10 dakikalık mesafede bulunan Kesebir Beach, kolay ulaşım imkanı sunar.

Plajda, beach club, cafe ve restoranların bulunduğu geniş bir alan da yer almaktadır. Bu sayede hem denizin keyfini çıkarabilir hem de lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz. Özel locaların olduğu plajda, tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, restoran, kafeterya, iskele gibi konforlu olanaklar da mevcuttur.

Kesebir Beach, Ege Denizi’nde unutulmaz bir deniz tatili için ideal bir seçenektir. Sıcak kumların büyüsüne kapılarak, huzurlu ve keyifli bir plaj deneyimi yaşayabilirsiniz.

Sobe Beach : Masmavi denizin, yeşil doğanın, güzel ve rahat bir ortamın olduğu Sobe Beach; restoran, bar ve kafe hizmeti sunmaktadır. Sığ bir denize sahip olan plajda sığ denizi tercih etmeyenler için iskele alanı da vardır.

Mola Beach Club
:
Pateriça bölgesinin lüks yerlerinden biri olan Mola Beach Club, kalabalık ortamdan uzakta sakin, güzel bir plajdır. Plaj alanı iki kattan oluşmakta. Birinci katta çim, ikinci katta ise restoran ve kafeteryalar bulunmaktadır.

Ortunç Koyu : Doğanın Kusursuz Kucakladığı Mükemmel Bir Deniz Cenneti

Cunda Adası (Alibey Adası)’nda yer alan Ortunç Koyu, denize girebileceğiniz en güzel alanlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Cunda Adası merkeze yakın konumuyla dikkat çeken bu koy, toplu taşıma ile ulaşım imkanı bulunmayan bir bölgededir.

Teknelerin sıklıkla uğradığı bir bölge olan Ortunç Koyu, bu sebeple en sakin zaman diliminin genellikle 17:00’den sonra olduğunu gösterir.

Koyun berrak denizi, içini görebileceğiniz kadar temiz olmasına rağmen aniden derinleşen yapısıyla dikkat çeker. Denizin suyu serin ve ferahlatıcıdır. Bu benzersiz koyda denize girmek, sıradan bir deneyimi unutulmaz bir hale getirecektir.

Ortunç Koyu, doğanın kusursuz kucakladığı, adeta bir deniz cenneti. Mükemmel manzarası, berrak denizi ve sakinliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Burada vakit geçirmek, doğayla iç içe olmak ve serin sularında yüzmenin tadını çıkarmak için ideal bir seçenektir.

Cunda Adası (Alibey Adası)’nın gözde noktalarından biri olan Ortunç Koyu, unutulmaz anılarla dolu bir tatil deneyimi sunuyor.

Çataltepe Plajı :

Çataltepe Plajı, Cunda Adası’nın en sakin plajlarından biridir. Eşsiz doğası ve berrak deniziyle ziyaretçilerine keyifli bir deniz tatili sunar.

Ayvalık’tan sadece 10 km uzaklıkta bulunan Çataltepe Plajı’na şahsi aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eski Cunda yolunu kullanarak plaja kolayca ulaşabilirsiniz.

Plajın denizi oldukça berrak ve yüzme için uygun bir ortama sahip. Giriş bölgesi taşlık olsa da ileride kumlu bir alan bulunmaktadır.

Poyraz olduğu günlerde deniz oldukça dalgalı olabiliyor, ancak genellikle sakin ve huzurlu bir ortama sahiptir. Plajın yakınlarında restoran ve kafe bulunmakta ve bu nedenle gün boyu burada keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Eğer sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız, doğanın tadını çıkarmak için Çataltepe Plajı doğru adres!

Duba Plajı : Eşsiz Güzelliğiyle Belediye Plajı

Cunda Duba Plajı

Cunda Adası’na giderken sağ tarafta, yol kenarında yer alan Duba Plajı, Ayvalık’ın gözde destinasyonlarından biridir. Belediye plajı olması sebebiyle güvenli ve düzenli bir ortam sunuyor.

Ayvalık’a sadece 4 km mesafede bulunan Duba Plajı’na yürüyerek veya merkezden binebileceğiniz otobüs veya minibüslerle Cunda Adası’na geçerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Pratik ve hızlı ulaşım imkanıyla ziyaretçilerini bekleyen plaj, keyifli bir tatil deneyimi sunmakta.

Duba Plajı, engelli dostu bir plajdır. Herkesin rahatlıkla denizin keyfini çıkarabilmesi için düşünülmüş özel düzenlemelere sahiptir. Denizi sığ ve berrak. Taşlık bir alanla başlayan plaj, birkaç metre ilerledikten sonra incecik kumlara sahip geniş bir alana dönüşür. Rüzgarlı havalarda denizde hafif dalgalanmalar olabilir.

Mavi bayrak ödülüne sahip olan Duba Plajı, temizliği ve güvenliğiyle öne çıkar. Ziyaretçilerine rahat bir plaj deneyimi sunarken, çevre dostu uygulamalarıyla da örnek teşkil etmektedir.

Duba Plajı, doğal güzelliği ve konforlu atmosferiyle tatilcilerin gözdesi haline gelmiştir. Burada keyifli bir gün geçirirken, güneşin ve denizin tadını çıkarabilir, kumsalda yürüyüş yapabilirsiniz. Ayvalık’ın en özel plajlarından biri olan Duba Plajı, unutulmaz anılar biriktireceğiniz bir destinasyondur.

Ayvalık ve çevresi, doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve lezzetli yemekleriyle ünlüdür. Tatilciler burada güzel plajlar ve koyların keyfini çıkarabilirler.

Ayvalıkta Yaşam; Otel,Restoran ve Eğlence Mekanlarının adresi

Ayvalık ve çevresindeki tüm bu güzellikleri keşfetmek için sizlere rehberlik eden web sitemizde oteller,restoranlar ve eğlence mekanlarının bilgilerine ulaşabilir ve tatilinizi planlarken firmalar ile irtibata geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Haydi,keşfe çıkalım!