Cunda Adası'nda Gezilecek Tarihi Yerler

Cunda Adası, tarihi boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Osmanlı döneminde 18. yüzyılda özerklik almış ve birçok konsolosluk binasına ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca, adanın diğer adı olan Alibey Adası, Kurtuluş Savaşı sırasında işgalcilere karşı yapılan direnişte önemli bir rol oynamıştır. İlk kurşunun burada atıldığı söylenir ve Yunan ordusuna karşı Anadolu’daki ilk direniş burada başlamıştır. Cunda Adası‘nda mübadele dönemine ait birçok yapı ve anıt bulunmaktadır.

1. Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi)

Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi), adanın merkezinde bulunan bir yapıdır ve adayla bütünleşmiştir. Bu tarihi yapı, dönemin mimarlık ve süsleme anlayışını yansıtan en önemli eserlerden biridir. Kilisenin avluya giriş kapısı, antik mimarinin cephe kuruluşuna öykünen üçgen alınlıklı bir şekle sahiptir.

Kilisenin planı kapalı Yunan haçlı ve kubbeli bir şekildedir ve Ortodoks kilise mimarisinin özelliklerini taşır. Kilise, “Taksiyarhis” adı verilen Koruyucu Baş Melekler Cebrail ve Mikhail’e adanmıştır. Halen adanın en önemli anıt yapılarından biri olan kilise, 2014 yılında Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Taksiyarhis Kilisesi, tarihi dokusu ve mimari özellikleriyle Ayvalık Cunda Adası’nın önemli bir turistik cazibe merkezidir. Kilise, Cunda Adası’nın merkezi konumunda yer alır ve çevresinde birçok tarihi yapı ve turistik mekan bulunur. Kilisenin tarihi ve kültürel önemini keşfetmek için müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

2. Necdet & Sevim Kent Kütüphanesi (Agios Yannis Kilisesi)

ıklar Tepesi‘nde bulunan Agios Yannis Kilisesi (Necdet & Sevim Kent Kütüphanesi), restore edilmiş ve manzaralı bir alanda yer almaktadır. Kilise, tarihi yel değirmenlerinden birinin hemen yanında bulunmaktadır ve iki cephesiyle güzel bir manzara sunmaktadır.

Kilise, doğal aşındırıcı kuvvetlerin yanı sıra 1944 yılındaki deprem sonrasında atıl hale gelmişti. Ancak 2006 yılında Rahmi Koç tarafından restore edilerek, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı adıyla 2007 yılında hizmete açılmıştır. 

Agios Yannis Kilisesi ve değirmen, tarihi dokusu ve doğal güzelliği ile Ayvalık Cunda Adası’nın önemli bir turistik cazibe merkezidir.  Bu güzel yapı, Cunda Adası’nın doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmek isteyen ziyaretçiler için kaçırılmayacak bir fırsattır.

3. Panaya Kilisesi (Panagia Kilisesi)

Panagia Kilisesi (Panaya Kilisesi), Cunda Adası’nın yukarı bölgesinde yer alan Bakkal Sokağı’nın başında bulunmaktadır. Bu tarihi yapı, adanın önemli turistik cazibe merkezlerinden biridir.

Kilisenin günümüze kalan kısımları, üç beden duvarı ve pencerelerin içine yerleştirilmiş harika manzarasıdır. Kilisenin mimarisi ve süslemeleri, bölgenin tarihi ve kültürel mirasını yansıtmaktadır. Ayrıca, kilise çevresinde bulunan sokaklar ve evler, adanın yerel mimarisini yansıtmaktadır.

Panagia Kilisesi, adanın turistik yerlerinden biri olmasının yanı sıra, tarihi ve kültürel açıdan da büyük önem taşımaktadır. Kilisenin çevresinde bulunan sokaklar ve evler, adanın tarihi dokusunu korumakta ve ziyaretçilerin adanın yerel yaşam tarzını deneyimlemesine olanak tanımaktadır.

Ziyaretçiler, Panagia Kilisesi’nin duvarları arasında ve pencereden açılan manzarasında huzur bulabilirler. Adanın tarihi ve kültürel mirasını keşfetmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

4. Tarihi Yel Değirmeni

Agios Yannis Kilisesi’nin hemen yakınında yer alan bir diğer nokta ise işletilmeyen bir değirmendir. Değirmen, rüzgar alan tepelerde yapılan geleneksel tarzda bir yapıya sahiptir. Günün her saati ziyaret edilebilir ve içine girilebilir. Yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde merdivenleri yenilenen değirmenin ikinci katına da çıkmak mümkündür. Değirmenin manzarası da oldukça etkileyicidir. 

5.Ayışığı Manastırı (Ai Dimitra Ta Salina)

Ayışığı Manastırı, Cunda Adası’nın kuzeyinde yer alan bir manastırdır. Oldukça uzak bir konumda bulunan manastır, kompleks bir görüntü sunar ve birçok yapıdan oluşur. Manastır alanı, kademeli bir araziye yerleşmiştir. İç içe iki avlunun ardından, yarım daire şeklindeki bir merdiven, manastır yapılarına açılır. Burada, bazilikal planlı ve kubbeli küçük bir kilise ile birkaç manastır yapısı bulunur.

Ayışığı Manastırı, milli park sınırları içinde yer almaktadır. 2011 yılında Sabancı Ailesi tarafından restore edilmiş ve kültürel mirasın korunarak yeniden yaşam alanına kavuşturulmuştur. Manastır, günümüzde ziyaretçilerin ilgisini çeken önemli bir turistik mekandır.

Cunda Adası’nda Gezilecek Yerler
Cunda Adası ve Çevresinde Gezilecek Yerler Haritası (Haritayı Zoomlayarak Büyütebilirsiniz.)
  1. Cunda Adası (Alibey Adası)
  2. Rahmi M. Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi)
  3. Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı
  4. Panaya Kilisesi

5. Ayışığı Manastırı
6. Taş Kahve
7. Anelammatik Güneş Saati
8. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı
9. Cunda Seyir Tepesi

Ayvalıkta Yaşam; Otel,Restoran ve Eğlence Mekanlarının adresi

Ayvalık ve çevresindeki tüm bu güzellikleri keşfetmek için sizlere rehberlik eden web sitemizde oteller,restoranlar ve eğlence mekanlarının bilgilerine ulaşabilir ve tatilinizi planlarken firmalar ile irtibata geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Haydi,keşfe çıkalım!